Ayrılma Kaygısı Bozukluğu

Kayseri Psikolog Mihriban Alemdar, kanıtlanmış terapi yöntemleri ile Ayrılma Kaygısı Bozukluğu konusunda aktif olarak vermektedir. Ayrılma Kaygısı Bozukluğu ile ilgili destek almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Çocuğunuzun Kaygılarına Son Verelim

Ayrılık kaygısı bozukluğu, çocuklar arasında en yaygın görülen kaygı bozukluğudur. Kız çocuklarında, erkek çocuklarına kıyasla daha fazla görülür. Ayrılık kaygısının seviyesi ve zamanlaması, çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir. Bu kaygı bozukluğu hem biyolojik hem de çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Çocuk, aile üyeleri ve diğer kişilerden endişe ve korkuyu öğrenmiş ya da travmatik bir olaya maruz kalmış olabilir.

pexels-ba-phi-1361766

Çocuklardaki Etkileri

Ne Zaman Uzman Yardımı Almalıyız?

Erken çocukluk döneminde ağlama ya da sarılma isteği, ayrılığa verilen sağlıklı tepkilerdir. Bunun aksine bazı çocuklar, ebeveynlerinin yoğun çabalarına rağmen azalmayan ciddi bir ayrılma kaygısı yaşarlar. Bu noktada normal ayrılık kaygısı ve ayrılık kaygısı bozukluğunun ayırt edilmesi önemlidir. Çocuğunuzun korkularının yoğunluğu yüksek ise ve bu korkular onu rutin faaliyetlerinden uzak tutuyorsa, ayrılık kaygısı bozukluğundan söz etmek mümkündür.

Ayrılma kaygısı bozukluğu ailede kızgınlık ve çatışmaya yol açar. Bu nedenle bir uzman desteğine başvurmak, hem aile hem de çocuk açısından toparlayıcı ve işlevselliği artırmaya yönelik bir adım olacaktır. 

cocuklarda-kaygi

Terapisi için hazır mısınız?

Siz de çocuğunuzda bu tür davranışları gözlemliyor ve ona nasıl yaklaşacağınız hakkında endişeleniyorsanız, detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ayrılma kaygısı hakkında sıkça sorulan sorular ve yanıtları.

Çocuğunuzun yaşadığı bu kaygı; sosyal ve bilişsel gelişimi olumsuz olarak etkiler. Bu sürecin kendiliğinden geçmesini beklemek ya da hazır olmadığı halde çocuğunuzu zorlamak travmatik bir etkiye neden olacaktır. Bu nedenle uzman yardımı almanın önemi büyüktür.

Kayseri psikolog fiyatları terapiyi uygulayacak uzmana ve sürece bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Psikolog ücretleri hakkında detaylı bilgi almak ve süreç ile ilgili sormak istediklerinizi öğrenmek için Kayseri Psikolog Mihriban Alemdar ile iletişime geçebilirsiniz

Randevunuzu Planlayın

En uygun tarihte randevunuzu planlayabilmemiz için şimdi formu doldurun, sizi en kısa sürede arayalım.

Scroll to Top
Sohbet aç.
💬 Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Psikolog Mihriban Alemdar
👋 Merhaba,
Ayrılma Kaygısı Bozukluğu ile ilgili bilgi almak ister misiniz?