Özgül Fobi

Kayseri Psikolog Mihriban Alemdar, kanıtlanmış terapi yöntemleri ile Fobiler konusunda aktif olarak hizmet vermektedir. Özgül Fobi ile ilgili destek almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Korkularınızla Birlikte yüzleşelim

Özgül fobiler en yaygın kaygı bozuklukları arasındadır. Korku, güvenliğimizi tehdit edebilecek durumlara karşı gösterdiğimiz evrensel bir duygudur. Özgül fobilerde ise gerçek tehlike oluşturma ihtimali düşük ancak endişe ve kaçınmaya neden olan nesneler ya da durumlara karşı mantıksız bir korku söz konusudur.

pexels-wildan-zainul-faki-3360089 (1)

Bu Bireyler;

  • Özgül fobileri olan bireyler, fobi yaratan bir uyarıcı ile karşılaştıklarında genellikle panik atağa benzeyen anlık bir korku tepkisi gösterirler.
  • Çoğu zaman bu korkularının abartılı ve mantıksız olduğunu bilirler ancak bunu kontrol etmekte zorlanırlar.

Karşılaşma Anında;

  • Bulantı
  • Baygınlık
  • Baş dönmesi
  • Boğulma hissi
  • Sıcak ya da soğuk basması
  • Terleme gibi fiziksel belirtiler deneyimleyebilirler.

Özgül Fobi Tipleri

özgül fobi
özgül-fobi

Tedavi Süreci

Özgül fobilerde psikolojik tedaviler genellikle ilk yöntem olarak tercih edilir. Bu süreçte ilk olarak, fobik uyarana karşı gösterilen olumsuz düşünceler ve işlevsiz inançlar üzerine odaklanılır.

Daha sonra davranış terapisinin bir biçimi olan “maruz bırakma” yöntemine geçilir. Bu yöntemde fobik korku yaratan uyarıcı ya da durumlara, kontrollü “maruz bırakma” uygulaması yapılır.

Danışanlar aşamalı olarak en çok korktukları durumlarla yüzleştirilir. Bu teknik sayesinde bireyler, bu durumların düşündükleri kadar korkutucu olmadığını ve hissettikleri kaygıların zamanla azalacağını öğrenir.

Siz de özgül fobi ile mücadele ediyor ve bu durumla nasıl baş edeceğiniz hakkında endişeleniyorsanız, detaylı bilgi ve randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.

Terapi için hazır mısınız?

Her bir öykü ve yaşantıda, birbirimizin hayatlarına dokunacağımızı bilmenin heyecanı ile sadakat, etik ve gizlilik gibi hassasiyetleri göz önünde bulundurarak psikoterapi sürecinize şimdi başlayalım.

Sıkça Sorulan Sorular

Özgül fobi hakkında sıkça sorulan sorular ve yanıtları.

Özgül fobilerin tedavisinde uzman desteği almanın önemi büyüktür. Fobilerin oluşumunda; sosyal öğrenme, travmatik deneyimler ya da koşullanma söz konusu olabilmektedir. Sistematik bir şekilde, hem bilişsel hem davranışsal boyutun ele alınacağı psikoterapi süreci ile fobilerinizden kurtulmanız çok daha kolay olmaktadır.

Kayseri psikolog fiyatları terapiyi uygulayacak uzmana ve sürece bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Psikolog ücretleri hakkında detaylı bilgi almak ve süreç ile ilgili sormak istediklerinizi öğrenmek için Kayseri Psikolog Mihriban Alemdar ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevunuzu Planlayın

En uygun tarihte randevunuzu planlayabilmemiz için şimdi formu doldurun, sizi en kısa sürede arayalım.

Scroll to Top
Sohbet aç.
💬 Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Psikolog Mihriban Alemdar
👋 Merhaba,
Özgül Fobi ile ilgili bilgi almak ister misiniz?