Obsesif & Kompülsif Bozukluk

Kayseri Psikolog Mihriban Alemdar, kanıtlanmış terapi yöntemleri ile Obsesif-Kompülsif Bozukluk konusunda aktif olarak hizmet vermektedir. Takıntılarınız ile ilgili destek almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Takıntılı Düşünceler Sizi Esir Almasın

Çoğumuz arada sırada ocağı ya da kapıyı kontrol etme gibi yinelenen davranışlar sergileriz. Ancak bu davranışların hayatımız üzerindeki etkisi ciddi bir boyutta değildir. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan bireylerde ise bu gibi eylemler ve düşünceler aşırı, sürekli ve rahatsız edicidir.

pexels-karolina-grabowska-4239142

Obsesyonlar

Obsesyonlar; rahatsız edici, uygunsuz ve denetlenemez bir şekilde yaşanan, sürekli ve tekrarlanan zorlayıcı düşünce, imge ya da itkilerdir. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan bireyler, obsesyonlarını bastırmaya veya başka bir düşünce ya da eylemle nötrleştirmeye çalışırlar. Bu eylemler kompülsiyon olarak adlandırılır.

Kompülsiyonlar

Kompülsiyonlar; uzun ritüeller şeklinde gerçekleştirilen açık, yinelenen davranışlar ya da sayı sayma, dua etme gibi daha gizli zihinsel ritüeller olabilir.

Kişi, bu kompülsif eylemleri gerçekleştirdiğinde kısa süreli bir rahatlama hisseder. Ancak göz ardı etme ya da yok sayma çabalarına rağmen, rahatsız edici düşünceler ve dürtüler gelmeye devam eder.

Bu durum, tekrar bir kompülsif eylem gerçekleştirilmesine neden olur ve kişiyi kısır bir döngü içerisine alır.

pexels-gustavo-fring-3867615
Obsesif-Kompülsif Bozukluk

Sık Görülen Obsesyonlar:

Sık Görülen Kompülsiyonlar:

pexels-pixabay-325876
pexels-karolina-grabowska-4239131

Neden Destek Alınmalı?

Obsesif-kompülsif bozukluk kroniktir ve kendi kendine geçmez. Alevlenip yatışan dalgalı bir seyir gösterir.

Bu nedenle tedavi için başvurmak, semptomları azaltma ve yaşam kalitesini artırma yolunda atılmış önemli adımlardan biridir. Bu bozukluğun tedavisinde farmakoterapi (ilaç) ve psikoterapi kombinasyonu tedavi sürecinde etkiyi artırmaktadır.

“Maruz bırakma” ve “tepki önleme”yi içeren bilişsel-davranışçı terapi, obsesif-kompulsif bozukluk için en etkili tedavilerden biridir. Araştırmalar, OKB’si olan bireylerin %75’inin bilişsel-davranışçı terapi ile önemli ölçüde yol katettiğini göstermiştir.

Obsesif-Kompülsif Bozukluğu Yenmeye Hazır Mısınız?

Her bir öykü ve yaşantıda, birbirimizin hayatlarına dokunacağımızı bilmenin heyecanı ile sadakat, etik ve gizlilik gibi hassasiyetleri göz önünde bulundurarak psikoterapi sürecinize şimdi başlayalım.

Sıkça Sorulan Sorular

Obsesif Kompülsif hakkında sıkça sorulan sorular ve yanıtları.

OKB, kaygı bozuklukları içerisinde kişiyi en çok zorlayan durumlardan biridir. Obsesif-kompülsif bozukluk tedavisinde psikoterapinin önemi büyüktür. Psikoterapi desteği sayesinde, takıntılı düşüncenin getirdiği kaygı ile başa çıkma ve uzun zaman alan ritüelistik davranışların yönetilmesi konusunda uzmanlaşmış olursunuz. Terapi ile yaşadığınız bu durum sorun olmaktan çıkar ve kaliteli bir yaşama adım atarsınız.

Kayseri psikolog fiyatları terapiyi uygulayacak uzmana ve sürece bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Psikolog ücretleri hakkında detaylı bilgi almak ve süreç ile ilgili sormak istediklerinizi öğrenmek için Kayseri Psikolog Mihriban Alemdar ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevunuzu Planlayın

En uygun tarihte randevunuzu planlayabilmemiz için şimdi formu doldurun, sizi en kısa sürede arayalım.

Scroll to Top
Sohbet aç.
💬 Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Psikolog Mihriban Alemdar
👋 Merhaba,
Obsesif-Kompülsif Bozukluk ile ilgili bilgi almak ister misiniz?