Depresyon

Kayseri Psikolog Mihriban Alemdar, kanıtlanmış terapi yöntemleri ile Depresyon konusunda aktif olarak hizmet vermektedir. Depresyon ile ilgili destek almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Geç Kalmayın!

Depresif bozukluklar sık rastlanan bir toplum sağlık sorunu olup, yarattığı yıkım nedeniyle de önem taşımaktadır. Depresyon; bireyin nasıl hissettiğini, nasıl düşündüğünü ve nasıl davrandığını olumsuz olarak etkileyen ruhsal bir rahatsızlıktır. Sürekli bir üzüntü haline ve aynı zamanda ilgi ve zevk kaybına neden olur. Bunlara ek olarak, ilişkileri ve kronik sağlık durumlarını da etkileyebilir.

Upset young man talking with his father.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon tanısı konulması için, bu belirtilerden beş ya da daha fazlasının, en az iki haftalık bir süre boyunca devam etmesi gerekmektedir.

Tedavi Süreci

Hiçbir birey depresyondan aynı şekilde etkilenmez. Bu nedenle tedavi için “tek bedene uyan” bir kalıp yoktur. Ancak bir tanı veya tedaviden önce, fizik muayene dahil olmak üzere kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır.  

Depresyonun psikoterapi sürecinde bilişsel davranışçı terapinin etkililiği kanıtlanmıştır. Bu yöntem, bireyin işlevselliğini bozan düşünceleri tanımasına ve bu düşünceleri değiştirmesine yardımcı olur.

Belirtiler tek bir tedavi şekli ile yönetilemediğinde, tedavilerin kombine edilmesi ile en etkili sonuçlara ulaşılmaktadır. Bu noktada farmakoterapi (ilaç) ve psikoterapi kombinasyonu tedavi sürecinde etkiyi artırmaktadır. 

Depresyonun etkileri uzun süreli veya tekrarlayıcı olabilir. Bu noktada tedavi, yaşam kalitenizi artırma konusunda atacağınız büyük bir adımdır. 

depresyon
depresyon

Bunları Biliyor muydunuz?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre depresyon, işlevselliği bozan ve günlük yaşam rutinini etkileyen sorunların başında gelmektedir. Dünya çapında 264 milyondan fazla insan bu ruhsal bozukluktan etkilenmiştir. Genetik faktörler, yaşam olayları, çevresel stres ve kişilik özellikleri depresyona neden olan faktörler arasındadır. 

Depresyon, üzgün hissetmekten daha fazlasıdır. Çoğumuz üzüntü hali, ilgi ve zevk kaybı hissini zaman zaman deneyimleriz. Ancak depresyon, insan yaşamının bir parçası olan duygudurum dalgalanmalarından ibaret değildir. 

Terapi için hazır mısınız?

Her bir öykü ve yaşantıda, birbirimizin hayatlarına dokunacağımızı bilmenin heyecanı ile sadakat, etik ve gizlilik gibi hassasiyetleri göz önünde bulundurarak psikoterapi sürecinize şimdi başlayalım.

Sıkça Sorulan Sorular

Depresyon Terapisi hakkında sıkça sorulan sorular ve yanıtları.

Değerlendirme görüşmesi ve uygulanan ölçeklerin ardından depresyon düzeyinize en uygun süreç planlanmaktadır. Depresyonun tedavisinde; psikoterapinin önemi büyüktür. İşlevselliğin ciddi düzeyde bozulduğu durumlarda farmakoterapi (ilaç) ve psikoterapi kombinasyonu tedavi sürecinde etkiyi artırmaktadır. 

Kayseri psikolog fiyatları terapiyi uygulayacak uzmana ve sürece bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Psikolog ücretleri hakkında detaylı bilgi almak ve süreç ile ilgili sormak istediklerinizi öğrenmek için Kayseri Psikolog Mihriban Alemdar ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Randevunuzu Planlayın

En uygun tarihte randevunuzu planlayabilmemiz için şimdi formu doldurun, sizi en kısa sürede arayalım.

Scroll to Top
Sohbet aç.
💬 Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Psikolog Mihriban Alemdar
👋 Merhaba,
Depresyon ile ilgili bilgi almak ister misiniz?