Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Kayseri Psikolog Mihriban Alemdar, kanıtlanmış terapi yöntemleri ile Travma Sonrası Stres Bozukluğu konusunda aktif olarak hizmet vermektedir. Travmalarınız ile ilgili destek almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Her Daim Güvenebilirsiniz

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB); kişinin yaşamını, güvenliğini ya da etrafındaki diğer bireyleri tehdit eden travmatik bir olay sonucunda gelişebilen ruhsal bir rahatsızlıktır. Travmatik durum; kaza, fiziksel veya cinsel saldırı, savaş, işkence ya da sel gibi felaketler olabilir. Ancak travmayı bu şekilde sınırlandırmak doğru değildir. Kişiyi umutsuzluk ve çaresizlik duyguları ile yoğuran ve duygusal olarak parçalanmış hissettiren herhangi bir olay ya da olay serisi de travma sonrası stres bozukluğunu tetikleyebilir.

pexels-rodnae-productions-6003253

Belirtileri Nelerdir?

Travmaların her bireyde gösterdiği etki farklı olabilir. Travmaya verilen tepkiler, kişinin travma deneyimine ve bununla baş etmedeki bedensel, duygusal ve bilişsel tepkilerine dayanır.

Tedavi Amacı Nedir?

Travma sonrası stres bozukluğu tedavisinin amacı, duygusal ve fiziksel semptomları azaltmak, günlük işlevselliği iyileştirmek ve kişinin bozukluğu tetikleyen olayla daha iyi başa çıkmasına yardımcı olmaktır. Bu noktada farklı teknikler tedavi sürecinde kullanılmaktadır.

Travma odaklı bilişsel-davranışçı terapi, travmatik olayın nasıl algılandığına ve kişinin bu deneyimle nasıl başa çıktığına odaklanır. Kişinin belirtileri yönetme ve baş etme becerileri geliştirmesine yardımcı olmayı içerir.

pexels-rodnae-productions-6003461
pexels-polina-zimmerman-3958419

Tedavi Yöntemi Nedir?

  • EMDR Yöntemi

Travmaların tedavisinde kullanılan ve etkililiği kanıtlanmış bir diğer yöntem ise EMDR’dir. EMDR, özellikle travma için geliştirilmiş bir tekniktir. Kişi deneyimini söze dökmekte ya da bağlantılı bir anlam bulmakta güçlük çekiyorsa oldukça etkili olabilir. Ayrıca travma nedeniyle birçok bedensel anı taşıyan kişi için de yararlı bir tekniktir.

Travma sonrası stres bozukluğu ile birlikte gelişen, ikincil depresyon ya da kaygı belirtilerini hafifletmek için, bir psikiyatri uzmanı kontrolünde tedavi sürecine farmakoterapi (ilaç) eklenebilmektedir.

Travmalarınızdan Kurtulmaya Hazır Mısınız?

Her bir öykü ve yaşantıda, birbirimizin hayatlarına dokunacağımızı bilmenin heyecanı ile sadakat, etik ve gizlilik gibi hassasiyetleri göz önünde bulundurarak psikoterapi sürecinize şimdi başlayalım.

Sıkça Sorulan Sorular

Travma sonrası stres bozukluğu hakkında sıkça sorulan sorular ve yanıtları.

Travmalar kişinin işlevselliğini ciddi düzeyde bozabilmektedir. Travmanın tedavisinde uzman desteğine başvurmak önemlidir. Psikoterapi desteği sayesinde; travmanın getirdiği bedensel belirtiler, kaçınma davranışları ve panik ataklar ile baş etmeyi öğrenirsiniz. Buna ek olarak uygulanan EMDR yöntemi ile etkin sonuçlara ulaşılmaktadır.

Kayseri psikolog fiyatları terapiyi uygulayacak uzmana ve sürece bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Psikolog ücretleri hakkında detaylı bilgi almak ve süreç ile ilgili sormak istediklerinizi öğrenmek için Kayseri Psikolog Mihriban Alemdar ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevunuzu Planlayın

En uygun tarihte randevunuzu planlayabilmemiz için şimdi formu doldurun, sizi en kısa sürede arayalım.

Scroll to Top
Sohbet aç.
💬 Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Psikolog Mihriban Alemdar
👋 Merhaba,
Travma Sonrası Stres Bozukluğu ile ilgili bilgi almak ister misiniz?