Panik Bozukluk

Kayseri Psikolog Mihriban Alemdar, kanıtlanmış terapi yöntemleri ile Panik Bozukluk konusunda aktif olarak hizmet vermektedir. Panik Atak ile ilgili destek almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Kendinize Bir İyilik Yapın;

Panik bozukluk, (halk arasında bilinen şekliyle panik atak) beklenmedik anlarda ortaya çıkan panik atakların yaşanması ile tanımlanır. Bu ataklar aniden ve beklenmedik bir biçimde ortaya çıkabileceği gibi tetikleyici bir faktöre bağlı olarak da görülebilir.

panik bozukluk

Panik Atak &Panik Bozukluk

Panik atak ve panik bozukluk farklı kavramlardır. Çok stresli hissediyorsanız ya da aşırı egzersiz yapıyorsanız panik atak geçirebilirsiniz. Ancak bu atakları geçirmeniz, panik bozukluğunuz olduğu anlamına gelmez.

Panik bozukluk tanısı almak için yineleyen, beklenmedik atakların yaşanmış olması ve kişinin bir başka atak yaşama ya da yaşanacak atağın sonuçları konusunda en az bir aydır endişe duyması gerekmektedir.

 

Panik Atak Belirtileri

Panik ataklar oldukça kısa süreli ancak yoğun olur ve belirtiler genellikle 10 dakika içinde doruğa ulaşır. Ataklar genellikle 20-30 dakika kadar sürer. 

Panik Bozukluk
Panik Bozukluk

Bilişsel belirtilere ek olarak

Panik Atakta Tedavi Süreci

Panik atak tedavisinde psikoterapinin önemi büyüktür. Düzenli psikoterapi seanslarından sonra belirtilerde azalma görülmekte, bazı belirtilerde ise tamamen sönümlenme söz konusu olabilmektedir. Birçok kişi, birkaç seanstan sonra iyileşmeyi fark etmektedir. 

İlk olarak herhangi bir tanı veya tedaviden önce, fizik muayene dahil olmak üzere kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır.

Birey panik bozukluk tanısı aldıktan sonra, bu bozukluğun belirtileri ve doğası hakkında kişiye psiko-eğitim verilir.

pexels-andrea-piacquadio-842554
pexels-andrea-piacquadio-3771115

Süreç boyunca verilen psiko-eğitim sonucunda kişi, panik ataklar sırasında ortaya çıkan kaygı ve korkunun fiziksel duyumlarına nasıl bir tepki vereceğini öğrenir. Bu da kişinin başa çıkma becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

Süreç, tek bir tedavi şekli ile yönetilemediğinde, tedavilerin kombine edilmesi ile etkili sonuçlara ulaşılmaktadır. Bu noktada farmakoterapi (ilaç) ve psikoterapi kombinasyonu tedavi sürecinde etkiyi artırmaktadır. Siz de panik atak ile mücadele ediyor ve bu durumla nasıl baş edeceğinizi bilmiyorsanız, uzman desteği almak sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Panik Bozukluğu Yenmeye Hazır Mısınız?

Her bir öykü ve yaşantıda, birbirimizin hayatlarına dokunacağımızı bilmenin heyecanı ile sadakat, etik ve gizlilik gibi hassasiyetleri göz önünde bulundurarak panik atak tedavi sürecinize şimdi başlayalım.

Sıkça Sorulan Sorular

Panik Atak hakkında sıkça sorulan sorular ve yanıtları.

Diğer tüm kaygı bozukluklarında olduğu gibi panik atak tedavisinde de psikoterapinin önemi büyüktür. Panik atak, terapi desteği alındığında kalıcı bir durum olmaktan çıkar. Bir uzman eşliğindeki psikoterapi süreciniz ile bedensel belirtilerinizi yönetmeyi ve süreci kontrol altında tutmayı öğrenmiş olursunuz.

Kayseri psikolog fiyatları terapiyi uygulayacak uzmana ve sürece bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Psikolog ücretleri hakkında detaylı bilgi almak ve süreç ile ilgili sormak istediklerinizi öğrenmek için Kayseri Psikolog Mihriban Alemdar ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevunuzu Planlayın

En uygun tarihte randevunuzu planlayabilmemiz için şimdi formu doldurun, sizi en kısa sürede arayalım.

Scroll to Top
Sohbet aç.
💬 Yardımcı olmamızı ister misiniz?
Psikolog Mihriban Alemdar
👋 Merhaba,
Panik Atak ile ilgili bilgi almak ister misiniz?